Avaleht
Uudised
Viljandi praostkond
Juhid ja töötegijad
Kogudused
Vaimulikud
Jumalateenistused
Leer
Kiriklikud talitused
Muusika
Traditsioonid
Koostööpartnerid
Jutlused ja tekstid
Galerii
 
 
UUDISED
VILJANDI JAANI KIRIKU TORNIS HELISEB RAHVUSVAHELISTEL HANSAPÄEVADEL AINULAADNE KELLAMÄNG
Neljapäeval, 27. novembril kell 15

Neljapäeval, 27. novembril kell 15 Viljandi Jaani kirikus toimuval pressikonverentsil tutvustavad koguduse, Viljandi ettevõtjate ja linna esindajad projekti TORNIKELL MEIE LINNAS, millega tahetakse 2015. aasta rahvusvahelisteks hansapäevadeks rekonstrueerida Jaani kiriku kellad ning paigaldada kirikutorni 25-st väikesest kellast koosnev ainulaadne kellamäng.  

Viljandi Jaani koguduse nõukogu on ellu kutsunud projekti TORNIKELL MEIE LINNAS, mille käigus tahetakse koguduse, linnakodanike ja kohalike ettevõtjate ühisel jõul anda uus elu Jaani kiriku kelladele. Kirikutornis on praegu kolm kella, mis on valatud 19. sajandil.  Neist pidevalt heliseb üksnes kõige suurem, Jumalaema Maarjale pühendatud kell. Kaks väiksemat kella on mõradega ning nende heli kvaliteet on seetõttu kannatanud.

Projekti TORNIKELL MEIE LINNAS käigus lastakse Saksamaal uuesti valada kaks väiksemat kella – Franciscus ja Johannes, paigaldatakse kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste  ja laulatuste puhul.

Uudse lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Selline kellamäng on Eestis praegu ainult Tartu raekojas, edaspidi saavad ka viljandlased ja külastajad vanalinnas jalutades kuulata kirikutornist kõlavat kellamängu.  Peatöövõtjaks kiriku kellasüsteemi korrastamisel, elektrifitseerimisel ja kellamänguga täiendamisel on ainsana Eestis kirikukellade paigaldamise ja hooldusega tegelev  Mäeväli Orelitöökoda OÜ.

Projekti avasündmuseks on 20.12 kell 18 Viljandi Jaani kirikus toimuv Arsise kellade ansambli kontsert, mille käigus allkirjastatakse koostööleping koguduse ja Mäeväli Orelitöökoda OÜ vahel ning alustatakse annetuste kogumist kirikukelladele uue elu andmiseks ja kellamängu paigaldamiseks kirikutorni. Suurannetajatel on võimalik graveerida enda või oma lähedase nimi kahele suuremale kellale või väikeste kellamängukellade andmikele. Kõigi nimeliste annetajate nimed jäädvustatakse Jaani kirikusse paigaldataval tänutahvlil.

27.11 toimuval pressikonverentsil tutvustavad ajakirjanikele projekti TORNIKELL MEIE LINNAS Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiitus, juhatuse esimees Tarmo Loodus, Viljandi linnapea Ando Kiviberg, ettevõtja Harri Juhani Aaltonen ning Mäeväli Orelitöökoda OÜ juhataja Toomas Mäeväli.

Info:
Marko Tiitus
Viljandi Jaani koguduse õpetaja
e-post: Marko.Tiitus@eelk.ee

← kõik uudised   ↑ üles
Pikk 6, 71003 Viljandi  | viljandi@eelk.ee